PRIME FUTBOL LİGİ TALİMATNAMESİ

1. GENEL İŞLEYİŞ

a)Prime Futbol Ligi’nde mücadele edecek ekipler, katıldıkları illerde 5 (beş) takımın bulunduğu gruplarda mücadele edecektir. Gruplarında katılacakları 4 müsabakanın ardından, ilk 4 sırada bulunmaları halinde bir sonraki tura yükselirler. Etkinlik, bu turun ardından tek müsabaka eleme usulü ile devam edecektir.

b) Grup müsabakaları sonunda, iki ya da daha fazla takımın puan eşitliği halinde sırasıyla şu kriterlere bakılır; 

Eşit puanlı takımların birbirleriyle oynadıkları müsabakalardan bir puan tablosu oluşturulur ve ikili averaja bakılır.

Genel averaj,

Atılan gol sayısı,

Hükmen mağlubiyet (Hükmen mağlubiyeti olmayan takım üst sırada yer alır.),

Grup müsabakalarında görülen sarı ve kırmızı kartlar (Sarı kart bir, kırmızı kart üç ceza puanı olmak üzere en düşük ceza puanına sahip olan takım üst sırada yer alır.),

Eşitlik halen devam ediyorsa ilgili takımlar arasında kura çekilişi yapılacaktır.

c) Eleme turlarında beraberlikle sonuçlanan müsabakalarda, doğrudan penaltı atışlarına geçilir.

d) Hükmen mağlubiyet cezası ile sonuçlanan müsabakaların organizasyondaki karşılığı, müsabakanın ceza uygulanan takımın aleyhine 10-0 mağlubiyeti ile tescildir.

e) İki hükmen mağlubiyet alan takım turnuvadan ihraç edilir. Daha önce oynadığı müsabakaları ve kalan müsabakalarında ise hükmen 10-0 mağlup ilan edilir.

f)  Her takım müsabaka başlangıç saatinde en az 5 oyuncusuyla, oyun alanı içerisinde hazır olmalıdır. Aksi bir durumda, ilgili takıma hükmen mağlubiyet cezası uygulanır. Organizasyon komitesi gerekli gördüğü durumlarda müsabaka saatini ve yerini değiştirme hakkına sahiptir.

g) Prime Futbol Ligi müsabakalarında taç kuralı uygulanır. Taç atışı, el ile kullanılır. Hatalı taç kullanımında ise; taç atışı el değiştirir.

h) Müsabakalarda, rakibe yerden kayarak müdahale yasaktır. Bu müdahalenin yapılması durumunda müsabaka hakemi kayarak müdahaleyi yapan oyuncunun takımı aleyhine endirekt serbest vuruş kararı verir. Oyuncuların rakibin topla oynama mesafesi dışında yapacakları kayarak müdahaleler ise serbesttir.

2. OYUNCU SAYISI VE NİTELİKLERİ

a) Müsabakalar, 1 kaleci ve 6 oyuncudan oluşan 7 kişilik takımlar ile oynanacaktır. Müsabakaların oynanacağı ildeki sahanın ölçülerine göre müsabakalar 8’er kişilik takımlarla (1 kaleci ve 7 oyuncu) oynanabilir. Bu husustaki detaylı bilgi primefutbolligi.com internet sitesinde açıklanacaktır.

b) Her takımın kadrosu en az 8, en çok 16 oyuncudan oluşur.

c) Müsabakaların 5 ayrı kategoride oynanması planlanmaktadır. Bu kategoriler;

- U9 (2014 doğumlu oyuncular)

- U10 (2013 doğumlu oyuncular)

- U11 (2012 doğumlu oyuncular)

- U12 (2011 doğumlu oyuncular)

- U13 (2010 doğumlu oyuncular)

d) Her kategori sadece kendi arasında müsabakalar yapacaktır.

3. OYUNCULARIN GİYSİ VE GEREÇLERİ

a)Prime Futbol Liginde takımların müsabakalara forma ile katılma zorunluluğu vardır. Takımlar forma fotoğraflarını, ilgili Prime Futbol Ligi başlangıç tarihinden 10 gün önce [email protected]adresine göndererek onay almalıdır. Müsabaka hakemi tarafından 2 takımın formalarının birbirine benzer olması nedeniyle karışıklık olabileceği kanaatine varılması halinde, müsabaka hakeminin gerçekleştireceği kura ile belirlenen takım, Organizasyon Komitesi’nin sağlayacağı yeleklerle oynar. 

b) Müsabaka öncesinde sahada ısınmak isteyen oyuncular mutlaka yelek veya eşofman üstü giymelidir.

c) Mücadelen eden takım oyuncuları, plastik krampon, halı saha ayakkabısı ile oynaması mümkündür. Vidalı krampon tüm illerde yasaktır. Müsabaka hakeminin, oyuncunun ayakkabısının rakibin sağlığına zarar verebileceğine kanaat getirdiği durumda, oyuncunun ayakkabısını değiştirmesini istemekle yetkilidir.

d) Yaralanmalara neden olabilecek takıları takmak yasaktır. (Gözlük, saat, yüzük, kolye, bileklik vs.)

e) Müsabakalar Organizasyon Komitesinin sağlayacağı tam profesyonel müsabaka toplarıyla oynanacaktır.

f) Tüm oyuncuların müsabaka sırasında tozluk ve tekmelik kullanma zorunluluğu vardır.

g) Müsabakalarda mücadele edecek tüm takımların, tam takım forma (forma-şort-tozluk) ile mücadele etme zorunluluğu vardır. Takımların bir veya birden fazla oyuncusunun tam takım forma ile sahaya çıkmaması durumunda müsabaka hakemi, müsabaka raporunda bu durumu belirtir. İlgili takıma, Merkez Disiplin Kurulu tarafından bir defaya mahsus ihtar cezası uygulanır. Aynı takımdan bir veya birden fazla oyuncu ertesi müsabakalarda tam takım forma ihlalini tekrar etmesi durumunda, ihlali yapan oyuncu(lar) bir sonraki müsabakalara katılamazlar.

4. OYUNCU DEĞİŞİKLİĞİ

a) Prime Futbol Ligi müsabakalarında, takımların sınırsız oyuncu değiştirme hakkı vardır. Oyuna girecek olan oyuncu, karşılaşmanın hakeminin onayının ardından yerine gireceği oyuncu ile el temasında bulunarak değişikliği gerçekleştirir. Değiştirilecek oyuncuları ve zamanını belirlemek teknik direktör (veya antrenör) yetkisindedir.

b) Oyuncu değişikliği için oyunun durması beklenir.

c) Oyundan çıkan oyuncu, yeni bir oyuncu değişikliği ile oyuna tekrar dahil olabilir.

5. TEKNİK EKİP VE YÖNETİCİLER

a) Katılım sırasında tanımlanmış olan takım yöneticisi ve teknik direktörü soyunma odası, koridor, oyun alanı gibi teknik alanlarda takımla birlikte bulunabilir. Tanımsız kişilerin belirtilen teknik alanlarda bulunması yasaktır.

b)Takımlar tarafından tanımlanmış olan yönetici ve teknik direktörler bir kereye mahsus, yazılı olarak ilgili değişiklik evraklarını müsabaka öncesindeki hafta içi ve mesai saatleri içerisinde beyan etmesi koşuluyla değiştirilebilir. Müsabaka günü yapılacak değişiklikler kabul edilmez.

c) Takımlar tarafından tanımlanmış olan teknik direktör ve yöneticiler, sorumlu davranışlar içinde bulunmalıdırlar. Bu kişilerin saha içi ve saha dışında sportmenliğe aykırı davranışları halinde kendileri ve gerek görüldüğü durumlarda takımları, Merkez Disiplin Kurulu sevk edilerek gerekli disiplin cezası uygulanır.

6. SEYİRCİLER

a) Müsabakayı izleyen seyircilerin veya yedek oyuncuların, müsabaka hakeminin izni olmadan oyun alanına girmeleri kesinlikle yasaktır.

b) Prime Futbol Liginde mücadele eden takımlar, kendilerini izlemeye gelen seyircilerinin hal ve hareketlerinden sorumludur. Müsabaka raporuyla bir takımın taraftarı olduğuna kanaat getirilen kişinin organizasyon görevlileri, müsabaka hakemleri, rakip oyuncu veya taraftarlarına karşı sportmenlik sınırını aşan tutumu ile oyun alanı için belirtilen kurallarına uymaması yine o takımın sorumluluğu altındadır. Bu tip durumlarda Merkez Disiplin Kurulu’nun ilgili seyirciler ile takım arasında bağlantı olduğunu saptaması halinde; gerekli disiplin cezası ilgili takıma uygulanır. Ayrıca katılımcı şirket, etkinlik süresi boyunca seyircilerinin ve oyuncularının etkinlik alanı içinde bulunan eşya, makine ve düzeneklere verilecek maddi zarardan sorumludur.

7. HAKEMLER

a) Prime Futbol Liginde gerçekleştirilen her müsabaka, oyun kurallarını uygulamada tam yetkili olarak atanmış hakemler tarafından yönetilir. Müsabaka hakemlerinin oyun ile ilgili kararları, nihai kararlardır.

b) Hakemler ve saha koordinatörleri müsabaka boyunca, organizasyon komitesini temsil etmektedirler. Müsabaka hakemlerinin, oyun alanı içi ve dışı ile ilgili verdikleri kararlar tartışılamaz. Müsabaka hakemlerini tayin etme yetkisi tamamıyla Merkez Disiplin Kurulu’na aittir, takımların hakem seçme hakkı yoktur. 

c) Müsabaka hakemi, oyuncuların oyun alanına girişinden çıkana kadar geçen süre (Normal müsabaka süresi, devre arası, seri penaltı atışları) içerisinde sarı veya kırmızı kart gösterme yetkisine sahiptir.

d) Eğer müsabaka hakemi herhangi sebepten dolayı geçici olarak oyunu yönetemeyecek hale gelirse, müsabaka saha koordinatörünün denetimi altında devam edebilir.

e) Müsabaka hakemi, bir veya birkaç oyuncunun oyun içindeki disiplini bozabileceğine ve anlık bir sinirle oyundan ihraç olabilecek psikolojiye büründüğüne kanaat getirdiği durumlar da hem sahadaki oyun disiplinini hem de oyuncuları korumak amacıyla beyaz kartını kullanır. Beyaz kart oyuncu, saha koordinatörünün kontrolünde oyun alanı dışına çıkarak, 5 dakika süre ile oyun alanı dışında bekler. Bu süre zarfında ilgili takımının yedek bir oyuncusu, beyaz kart ile cezalandırılan oyuncunun yerine oyuna dâhil olabilir. Ceza süresi tamamlanan oyuncu, müsabaka hakeminden izin alarak tekrar oyuna girebilir. Beyaz kartın, sarı veya kırmızı kartla bir ilişkisi yoktur. Bu kart bir ceza uygulaması değil, koruma unsurudur. Oyuncuya sakinleşmesi ve oyundan ihraç olacak bir ihlal yapmaması için tanınan bir şanstır.

8. DİSİPLİN KURULU

a) Fairplay Events Merkez Disiplin Kurulu; Prime Futbol Ligi asayişinden sorumlu olup, ligin yargı organı özelliğini taşır. Haftanın belirli bir günü toplanarak hafta boyu gelişen olayları değerlendirir ve gerekli kararları alır.

b) Prime futbol liginde, saha içi ve saha dışında sportmenliğe aykırı tutum ve davranışlara (kavga, küfür vs.) Fairplay Events Merkez Disiplin Kurulu tarafından ilgili disiplin cezası uygulanır. 

c) Fairplay Events Merkez Disiplin Kurulu, cezai uygulamalarında oyuncunun ve takımın disiplin geçmişlerini göz önünde bulundurur.

d) Müsabakada kırmızı kart gören oyuncuya, en az 1 (bir) müsabakadan men cezası uygulanır.

e) Fairplay Events Merkez Disiplin Kurulu; müsabakada görülen kartlardan bağımsız olarak, keyif öğelerini tehdit ettiğine kanaat getirdiği takım ve oyuncuya disiplin cezası uygulama yetkisine sahiptir. 

f) Merkez Disiplin Kurulu, Fairplay Events'in faaliyet gösterdiği 16 ilin İl Disiplin Kurulu Başkanlarından oluşur.

9. TATİL EDİLEN MÜSABAKALAR

a) Prime futbol liginde bir müsabakaya, herhangi bir oyuncunun hayati sakatlığı nedeniyle (Müsabaka hakemi sakatlığın önemine onay vermelidir.) devam edilememesi durumunda, müsabaka tatil edilir. İlgili müsabaka Organizasyon Komitesinin belirleyeceği gün ve saat de kaldığı yerden tamamlanır.

b) Prime futbol liginde bir müsabakanın disiplin veya güvenlik gibi bir nedenle tatil edilmesi durumunda, müsabaka Fairplay Events Merkez Disiplin Kuruluna sevk edilir. Kurul, gerekli incelemeleri yaparak; müsabakanın yeniden oynanmasına, kaldığı yerden devam etmesine, iki takımdan birinin hükmen mağlubiyetine, müsabakanın o anki skoruyla tescil edilmesine, her iki takımın tüm Fairplay Events müsabakalarından men cezası veya takımlara puan cezası uygulamasına karar verebilir.

10. İTİRAZLAR

a) Takımlar müsabakalarla ilgili her türlü itirazlarını müsabakanın bitimine müteakip en geç 48 saat içerisinde [email protected] adresine gönderecekleri mail ile yapmaları gerekmektedir. Bu süreyi aşan itirazlar dikkate alınmaz.

b)  Yapılan itirazların sonucu bir sonraki müsabaka gerçekleşene kadar değerlendirilerek itirazı yapan yetkiliye mail yoluyla iletilir ve cezai işlem olması durumunda ceza tahtasına işlenir.

11. ORGANİZASYON SORUMLULUKLARI & SİTE İŞLEYİŞİ:

a) Prime futbol ligi organizasyon yapısı ile ilgili her türlü konuda karar yetkisi Fairplay Events tarafından atanmış olan Organizasyon Komitesi’ne aittir.

b) Organizasyon Komitesi’nin, Prime futbol ligi ile ilgili her türlü değişikliği yapma hakkı saklıdır. 

c) Organizasyonla ilgili haberler, duyurular, müsabaka sonuçları ve müsabaka programları gibi bilgiler primefutbolligi.com adresinde yayınlanacaktır.www.primefutbolligi.com’da yayınlanan bilgileri takip etmek takımların kendi sorumluluğundadır ve takip etmemekten doğacak zararlardan Organizasyon Komitesi sorumlu tutulamaz.

d) Fairplay Events Merkez Disiplin Kurulu tarafından kurallara aykırı davrandığı gerekçesiyle tüm Fairplay Events müsabakalarından men cezası veya müsabakadan men cezası uygulanan takım ile oyuncular, maddi veya manevi herhangi bir hak iddia edemez.

12. SAĞLIK

a) Katılan tüm oyuncular sağlık konusunda kendilerinden sorumludur. Spor yapmalarına engel rahatsızlıkları bulunanlar organizasyona katılmamalıdır.

b) Fairplay Events sağlıkla ilgili konularda; takımların tedbir almaması ve öngörülemeyen nedenler neticesinde, takımların veya oyuncuların uğrayabileceği maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.

13. GÜVENLİK

a) Organizasyona katılan tüm takımlar güvenlik konusunda kendileri sorumludurlar. 

b) Katılımcıların kendi aralarında ya da tesislerle aralarında çıkabilecek ihtilaflarda Fairplay Events taraf değildir, sorumluluk kabul etmez.

c) Fairplay Events güvenlik ile ilgili konularda; takımların gerekli tedbirleri almaması veya öngörülemeyen nedenler neticesinde, takımların ve oyuncuların uğrayabileceği maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.

14. ÖDÜLLER

a)İl etabı sonucunda İl Şampiyonu unvanını kazanan takımlar, Prime Futbol Ligi İl Kupası, teknik direktör ve futbolcular da madalya almaya hak kazanır. İl ikincisi olan takımın oyuncuları madalya, takım yetkilisi ise plaket ile ödüllendirilir.

b) İllerin her iki dönem (2022 Güz ve 2022 Bahar Dönemi) Şampiyonları, Türkiye Şampiyonası’na katılmaya hak kazanır. Türkiye Şampiyonası’na katılma hakkı kazanan takımların oyuncularının ve teknik direktörünün konaklama ve ulaşım maliyetleri kendilerine aittir.

c) Organizasyon Komitesi, açıklanan ödüllerde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.